Home / GÜNCEL HABERLER / Türk Telekom’da son durum ne, bundan sonra ne olacak?

Türk Telekom’da son durum ne, bundan sonra ne olacak?

Özge Özdemir…..BBC Türkçe

Türk Telekom’un en büyük hissedarının borcunu ödeyememesi dolayısıyla ortaya çıkan düğüm, şirketin hisselerinin devredilmesiyle tamamen çözülmüş oldu.

 

Türk Telekom’un en büyük hissedarı olan OTAŞ’ın sahip olduğu yüzde 55 hisse, özel amaçlı ortak girişim şirketine (SPV – Special Purpose Vehicle) devredildi.

 

Levent Yapılandırma Yönetimi AŞ olarak adlandırılan bu şirket, OTAŞ’a kredi veren bankalar olarak Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank tarafından kurulmuş oldu.

 

Bu şirkete Akbank tarafından yüzde 35,5, Garanti Bankası tarafından yüzde 22 ve İş Bankası tarafından yüzde 11 oranlarında iştirak etti.

 

Türk Telekom’un yönetim kurulu başkanlığına ise Dr. Ömer Fatih Sayan getirildi.

Ülke tarihinin en büyük kredi sorunu

Türk Telekom’un en büyük hissedarının uzun süredir gündemi meşgul eden borç krizi geçtiğimiz aylarda çözümlenmişti.

 

Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Türk Telekom’un yüzde 55 hissesine sahip olan OTAŞ’ın aldığı 4,75 milyar dolar krediyi ödeyememesi, ülke tarihine en büyük kredi sorunu olarak geçti.

 

OTAŞ bu krediyi Türk Telekom özelleştirme bedelini ödeyebilmek için almıştı.

 

Sonunda OTAŞ’ın sahip olduğu Türk Telekom hisselerinin, ödenemeyen kredilerin alacaklısı olan bankalara geçmesine karar verildi.

 

En büyük özelleştirmeydi

2005 yılında özelleştirildiğinde Türk Telekom, Türkiye tarihinin en büyük ve en önemli özelleştirmelerinden biri olarak görülüyordu.

 

Ancak bugün OTAŞ’ın aldığı borcun bankalara devredilmesi ‘başarısız bir özelleştirme’ olduğu eleştirilerine yol açıyor.

 

Türk Telekom’u takip eden analistler ise şirketin bir borç sorunu olmadığını ve şirketin ‘güçlü yapısının’ bu durumdan etkilenmeyeceğini düşünüyor.

 

Türk Telekom’un bilançosuna bakıldığında karşı karşıya kaldığı en büyük sorunun, ortaklık yapısından ziyade, bugün özel sektörün çoğunu zora sokacak gibi gözüken döviz açık pozisyonu olduğu görülüyor.

 

Son yıllarda Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı, Türk Telekom’un operasyonel anlamda güçlü rakamlar kaydetmesine rağmen şirketin zarar yazmasına neden oldu.

 

Türk Telekom ile ilgili uzun zamandır yaşanan tartışmalardan yola çıkarak şirketin yapısını, ana ortak OTAŞ’ın neden aldığı kredileri ödeyemediğini ve Türk Telekom’un ortaklık yapısındaki değişiklikten nasıl etkileneceğini ele aldık.

 

Yüzde 15 hissesi halka açık

1994 yılında kurulan Türk Telekom, mobil, internet, telefon ve televizyon alanlarında hizmet veren bir şirket.

 

2005 yılında Türk Telekom’un özelleştirilmesi kapsamında şirketin yüzde 55 hissesi, Lübnanlı Hariri ailesine ait Saudi Oger’e bağlı Oger Telecom’un bu amaçla kurduğu Ojer Telekomünikasyon AŞ olan OTAŞ’a geçti.

15 Mayıs 2008 tarihi itibariyle ise Türk Telekom hisselerinin yüzde 15’i halka arz edilerek Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

 

Şirketin hisselerinin yüzde 55’i Oger Telecom, yüzde 25’i Türkiye Hazine Müsteşarlığı ve yüzde 5’i Türkiye Varlık Fonu’na ait. Geri kalan yüzde 15’lik hissesi borsada işlem görüyor.

 

Temettü alamaması, kredi sorunu yarattı

OTAŞ, 2013 yılında sahibi olduğu Türk Telekom hisselerini ödemek amacıyla, Türk bankaları ağırlıklı bir konsorsiyumdan 4,75 milyar dolar tutarında kredi aldı.

 

Ancak 2016 yılının Eylül ayında bu kredi kapsamında yapması gereken 290 milyon dolar tutarındaki ödemeyi yapamadı ve daha sonraki iki ödemesini de kaçırdı.

 

Oyak Yatırım’da araştırmanın başında bulunan analist Toygun Onaran, bu süreci şu şekilde açıklıyor:

 

“OTAŞ’ın kredi taksitlerini ödemek için Türk Telekom’dan alacağı temettü ödemelerine ihtiyacı vardı, şirketin başka bir gelir kaynağı bulunmuyor.

 

“Türk Telekom bilançosunda taşınan yabancı para cinsi krediler, TL’nin değer kaybettiği dönemlerde yüksek miktarda kur farkı zararı yazıyor. Bu durum şirketin temettü ödemelerini aksatmasına, dolayısıyla OTAŞ’ın kredi ödemelerini yapamamasına sebep oldu.

 

“Diğer taraftan Oger Telekom’un bağlı olduğu Lübnanlı Hariri ailesine ait olan Saudi Oger’in yaşadığı mali sıkıntı, ana ortağın OTAŞ’a kaynak aktarmasını engelledi.”

 

Analistlere göre halka arzından bu yana Türk Telekom nakit temettü verimliliği en yüksek olan şirketlerden biri.

 

Ancak bilançosundaki döviz ağırlıklı borç, TL’nın zayıfladığı dönemlerde nakit temettü dağıtmasına engel olabiliyor.

Check Also

ENGELLERİ KALDIR!..

Dünya Engelliler Haftası… Daha duyarlı olalım, engelleri kaldıralım….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir