Home / GÜNCEL / ÖĞRETMENLERİN KÜRESEL MÜCADELESİ SÜRÜYOR:

ÖĞRETMENLERİN KÜRESEL MÜCADELESİ SÜRÜYOR:

Öğretmenler hemen her kıtada nerdeyse yüz yıl boyunca emek mücadelesinin ön saflarında yer aldılar. Öğretmenler, 2018’de de dünyaya yayılan ve bu yılın açılış aylarında hızlanan sınıf mücadelesinin yeniden dirilişinde kilit rol oynadılar ve oynamaya devam ediyorlar.

Bu ayın başlarında, öğretmenler ve çocuk bakımı çalışanları Almanya’nın Berlin şehrinde greve gitti ; Portekiz’deki eğitimciler genel greve katıldı; Fransa’daki öğretmenler , “Zenginlerin Başkanı” Emanuel Macron’a karşı Sarı Yelek protestolarına katıldı; ve 15 Mart’ta Hollanda’da yapılacak ilk grevi gerçekleştirmek üzere ilkokuldan yüksek öğretime 100.000’den fazla öğretmen hazırlanmakta.

Brezilya, Sao Paulo, da,  öğretmenler emeklilik kesintilerine karşı bu yıl ikinci kez greve gitti. Meksika’da, Michoacán ve Oaxaca’lı öğretmenler bu ayın başlarında barikatlar kurdular “eğitim reformu.” İstediler.

Fas ve Zimbabve başta olmak üzere Afrika’daki öğretmenler,  giderek kısılan eğitim bütçelerine ve okul özelleştirmelerine karşı artan muhalefetin ön saflarındalar.

Güney Hindistan’daki Tamil Nadu’da on binlerce öğretmen, geçen ay daha iyi ücret ve koşullar için mücadele etti.

İranlı öğretmenler ve eğitim çalışanları, haklarını ve özgürlüklerini barışçıl bir biçimde savundukları için ağır baskılara maruz kalmaya devam ediyor. İranlı Öğretmen Sendikaları Birliği’nin (CCITTA) Koordinasyon Konseyi’nin çağrısıyla, 13-14 Kasım 2018 tarihlerinde İran genelinde birçok şehirde iki günlük barışçıl bir greve katıldıkları için en az 15 öğretmen tutuklandı ve çok sayıda öğretmen ya ifade vermeye çağrıldı ya da emniyet güçleri tarafından tehdit edildi. Öğretmenler insan onuruna yakışır ücret, herkes için ücretsiz kaliteli eğitim, bağımsız işçi örgütleri kurma ve bunlara üye olabilme haklarını talep ediyorlardı.

ABD bir dizi öğretmen grevi ile sarsılıyor. ABD’nin en büyük öğretmen isyanı ile karşı karşıya. Oakland, Kaliforniya’da üç bin öğretmen grevde ve 2019’un ilk sekiz haftasında 71.000 eğitimci grevlere katıldı.. Geçen ay  Los Angeles kentindeki grev gerçekleşti. Denver, Colorado ve Batı Virginia’daki iki günlük bir eyalet çapında grev gerçekleşti.,

Küresel ekonomik kriz sürecinde, kapitalistler  kamu varlıklarını yağmalamakta. 2030 yılına kadar tahmini 10 trilyon dolar değerinde olan “eğitim piyasası” nı ele geçirmek için saldırmaktalar. Son zamanlarda yayınlanan bir raporda, Uluslararası Para Fonu’nun rolüne dikkat çekildi. Dünya Bankası, USAID ve İngiltere’nin dünyadaki eğitim özelleştirme programlarını finanse etmekte olan Uluslararası Kalkınma Departmanı (DFID) iş başındalar.

Öğretmenlere ve halk eğitimine yapılan saldırının evrensel karakteri ve bunun altında yatan bazı temel sorunları gündeme getirmektedir. Birincisi, tüm dünyadaki sendikaların rolü, kapitalist partilerle aynı hizada oldukları ve bütün kemer sıkma ve sosyal eşitsizlik çerçevesini kabul ettikleri için herhangi bir mücadeleye karşı çıkan rolü.

Oakland’da sendika, öğretmen adaylarının grev taleplerindeki bütçe indirimine karşı eylem yapma taleplerini reddetti. Sendikaların bir kısmı ihanet içerisindeler. Bu, dünyadaki sendikalar için de geçerlidir. Halk eğitimine ve yaşam standartlarına yönelik küresel saldırı karşısında, milliyetçi ve kapitalist yanlı sendikalar, “kendi” ülkelerini daha rekabetçi hale getirmek için işgücü maliyetlerini ve kurumlar vergilerini düşürmek için kendi hükümetleriyle ve kapitalist sahipleriyle işbirliği içindeler.

Bu nedenle işçilerin kendileri tarafından kontrol edilen ve  bağımsız yeni bir mücadele örgütleri inşa etmesi yakıcı bir sorundur.

Öğretmenler arasında gelişen hareket, kaçınılmaz olarak işçi sınıfının daha geniş katmanlarına,  ve sanayi işçilerine yayılacak olan bir isyanın ilk ifadesidir. Sadece ücretlerin ve çalışma koşullarının acil sorunlarını değil aynı zamanda her ülkedeki işçileri karşılayan büyük sorunları – toplumsal eşitsizlik, demokratik hakların parçalanması, otoriter yönetim biçimlerinin büyümesi ve yıkıcı saldırılar- alt etmenin yolu ortak mücadeleden geçmekte.

Kemal Ulusaler….Şubat-2019

 

 

Check Also

Cumartesi Yazıları. 16 Mayıs 2020 Kemal Ulusaler

Sokak izni sohbetleri… “Taşra şehirlerindeki berberler zamanın orada kilitli kaldığı duygusu uyandırırlar bende. “ Murathan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir