Home / BİLİM - TEKNOLOJİ / KUANTUM BLOCKCHAİN ZAMAN MAKİNESİ GİBİ ÇALIŞIYOR.

KUANTUM BLOCKCHAİN ZAMAN MAKİNESİ GİBİ ÇALIŞIYOR.

Kozan Demircan | 25/04/2018

uantum bilgisayarlar başta Bitcoin gibi blockchain şifreli kayıt defteri kullanan bütün kriptoparaların hash değerlerini kıracak. 300 qubitlik bir kuantum bilgisayar evrendeki bütün atomların kuantum durumunu hesaplayabilir. Oysa 2027’de dünya gayri safi hasılasının yüzde 10’u blockchain ile üretilecek. Bu durumda kriptopara şifrelerini korumanın tek yolu kuantum blockchain kullanmak.

 

DUBAİ BLOCKCHAİN’E GEÇTİ

Blockchain teknolojisini Bitcoin ve Lightning Network yazılarında anlattım. Ancak blockchain sadece kriptoparalardan ibaret değil. E-devlet kapısı da blockchain sistemine geçiyor.

 

Örneğin, Dubai yüzde 50 oranında blockchain’e geçti bile ve gelecekte bölgemizdeki diğer bankalar ile sigorta şirketleri de blockchain kullanmaya başlayacak ve akıllı telefonlarımızdaki bütün uygulamalar blockchain ile çalışacak.

 

Oysa kuantum bilgisayarlar, yakın gelecekte, bugün internette kullanılan bütün şifreleri kıracak (fraktal kodlar dahil). Bu yüzden kuantum bilgisayarlar blockchain uygulamaları ile bütün kriptoparaların da hash değerlerini kırabilecek.

 

Check Also

BODRUM ‘’ÇEVRE’’ YOLU

Arif İsmet Yılmaz    (Y.Mimar)   Her yıl okulların tatil olması ile birlikte Bodrum`a bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir