Home / GÜNCEL / Korona Virüs Pandemik Salgını ve Çalışanların Hak ve Sorumlulukları Konusunda Bazı Yazı ve Haberler…

Korona Virüs Pandemik Salgını ve Çalışanların Hak ve Sorumlulukları Konusunda Bazı Yazı ve Haberler…

DİSK’ten Koronavirüs açıklaması: Önlemler alınmazsa işten kaçınma hakkımızı…

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı imzalı açıklamaya göre DİSK Koronavirüs ile ilgili önlemler alınmasa işçilerin çalışmaktan kaçınma hakkını kullanabileceğini belirtti.

Sağlık bakanlığı, corona virüs salgınının çoğaldığını gerekli önlemler konusunda birçok karar alındığını ifade etmektedir. Fakat birçok özel sektörde, kamu kurum ve kuruluşlarında okulların tatil olmasıyla birlikte izinlerin birçok yerde hayata geçmediği insanların zorunlu olarak ücretsiz izine çıkarıldığı sendikamıza iletilmektedir. İzin hakkı olmayanlara ücretsiz izin dayatılarak mağduriyet yaratılmaktadır ayrıca 6331 sayılı iş sağlığı iş güvenliği kanunu madde 13’ün 1,2,3 ve 4 bentlerine göre iş sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmaz ise iş yapmama hakkını yani çalışmama hakkını kullanabilir ibaresinden yola çıkarak acil önlemlerin alınmasını talep ediyoruz.

Çalışmaktan kaçınma hakkı MADDE 13 –

(1) Ciddi ve yakın tehlike ile karşı karşıya kalan çalışanlar kurula, kurulun bulunmadığı işyerlerinde ise işverene başvurarak durumun tespit edilmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasına karar verilmesini talep edebilir. Kurul acilen toplanarak, işveren ise derhâl kararını verir ve durumu tutanakla tespit eder. Karar, çalışana ve çalışan temsilcisine yazılı olarak bildirilir.

(2) Kurul veya işverenin çalışanın talebi yönünde karar vermesi hâlinde çalışan, gerekli tedbirler alınıncaya kadar çalışmaktan kaçınabilir. Çalışanların çalışmaktan kaçındığı dönemdeki ücreti ile kanunlardan ve iş sözleşmesinden doğan diğer hakları saklıdır.

(3) Çalışanlar ciddi ve yakın tehlikenin önlenemez olduğu durumlarda birinci fıkradaki usule uymak zorunda olmaksızın işyerini veya tehlikeli bölgeyi terk ederek belirlenen güvenli yere gider. Çalışanların bu hareketlerinden dolayı hakları kısıtlanamaz.

(4) İş sözleşmesiyle çalışanlar, talep etmelerine rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığı durumlarda, tabi oldukları kanun hükümlerine göre iş sözleşmelerini feshedebilir. Toplu sözleşme veya toplu iş sözleşmesi ile çalışan kamu personeli, bu maddeye göre çalışmadığı dönemde fiilen çalışmış sayılır.

Konuyla ilgili temsilciliklerimiz ve üyelerimizden gelen bilgiler doğrultusunda iş sağlığı ve güvenliği önlemi alınmayan her yerde sendikamız tarafından gereği yapılacaktır.

Check Also

“Erkan Oğur Müzik Okulu” açılıyor.

  Erkan Oğur Müzik Okulu Bodrum Gümüşlük’te açılacak. Bölgedeki bir ilkokulun restore edilmesiyle oluşan dört …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir